Naklonjenost gospodinjstev finančnim spodbudam, ki jih omogoča Eko sklad / Raziskava REUS
Naklonjenost gospodinjstev finančnim spodbudam, ki jih omogoča Eko sklad / Raziskava REUS

12.05.2025 • Rajko Dolinšek

Naklonjenost gospodinjstev finančnim spodbudam, ki jih omogoča Eko sklad

Kljub izzivom, kot sta nenaklonjenost okoljskim naložbam in nepoznavanje storitev Eko sklada, indeks naklonjenosti gospodinjstev kaže pozitiven trend razmišljanja o finančnih spodbudah in uporabi storitev Eko sklada pri gospodinjstvih, ki Eko sklad poznajo.

Ključna dejstva glede odnosa gospodinjstev do okoljskih naložb in finančnih spodbud Eko sklada:

  •       Indeks naklonjenosti gospodinjstev znaša 52 (na lestvici od 0 do 100).
  •       27 % gospodinjstev je že uporabilo vsaj eno storitev Eko sklada.
  •       13 % gospodinjstev razmišlja o finančnih spodbudah, vendar jih še ni uporabilo.
  •       20 % gospodinjstev je pripravljenih razmisliti o okoljskih naložbah in bi se za finančne spodbude morda odločilo pod določenimi pogoji.
  •       40 % gospodinjstev zavrača okoljske naložbe ali jih storitve Eko sklada ne zanimajo.

Indeks „Odnos gospodinjstev do finančnih spodbud za učinkovito rabo in obnovljive vire energije“ prikazuje stališča, namere in ravnanje gospodinjstev glede uporabe storitev Eko sklada, slovenskega okoljskega javnega sklada.  

Analiza razkriva relativno visoko stopnjo naklonjenosti finančnim spodbudam Eko sklada in dva nasprotujoča si trenda: pomemben delež gospodinjstev ostaja nezainteresiran za okoljske naložbe ali storitve Eko sklada, medtem ko se delež tistih, ki aktivno razmišljajo o finančnih spodbudah ali so jih že izkoristila, povečuje.

Indeks naklonjenosti gospodinjstev na podlagi raziskave REUS

Indeks naklonjenosti gospodinjstev je nov način uporabe rezultatov Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije (REUS) in je rezultat kompleksnega statističnega izračuna na podlagi podatkov, pridobljenih z več vprašanji. Namen indeksa naklonjenosti je spremljanje učinkov ukrepov URE in OVE iz Nacionalnega energetskega podnebnega načrta (NEPN). Kazalec je bil pripravljen v letu 2024 na podlagi podatkov raziskave REUS iz let 2017, 2019 in 2022.

 Pri interpretaciji je treba opozoriti, da se rezultat indeksa ne nanaša na delež gospodinjstev, temveč na lestvico naklonjenosti, ki ima vrednost od 0 do 100. Višje število na lestvici kaže večjo naklonjenost anketiranih gospodinjstev določeni temi.

Segmentacija gospodinjstev glede na naklonjenost finančnim spodbudam Eko sklada

Indeks naklonjenosti gospodinjstev temelji na treh vidikih: stališčih, namerah in ravnanju gospodinjstev. Na podlagi izračuna smo gospodinjstva razvrstili v štiri segmente: gospodinjstva, ki so dejansko že uporabila finančne spodbude; gospodinjstva, ki razmišljajo o finančnih spodbudah, čeprav se na koncu zanje ne odločijo; gospodinjstva, ki so naklonjena okoljski naložbi in bi se pod določenimi pogoji odločila zanjo, in gospodinjstva, ki niso naklonjena okoljski naložbi in jo zavračajo. Za prve tri segmente lahko rečemo, da so naklonjeni finančnim spodbudam Eko sklada.

Na podlagi izračuna je dobra četrtina (27 %) vseh anketiranih gospodinjstev že uporabila vsaj eno storitev Eko sklada. Dobra desetina (13 %) gospodinjstev je razmišljala o finančnih spodbudah, vendar jih še ni uporabila, ker ji niso ustrezali pogoji ali pa je izbrala drugo obliko financiranja. Ena petina (20 %) gospodinjstev je bila pripravljena razmisliti o okoljskih naložbah in bi se zanje odločila pod določenimi pogoji.

To pomeni, da so točno tri petine (60  %) gospodinjstev imele pozitiven odnos do okoljskih naložb in storitev Eko sklada. Nasprotno pa obstajata dve petini (40 %) gospodinjstev, ki se ne bi odločila za okoljsko naložbo ali jih storitve Eko sklada ne zanimajo. To ni presenetljivo, saj samo tri četrtine (74 %) anketiranih razmišljajo o tem, da bi zmanjšali svoj ekološki odtis ali emisije svojega gospodinjstva.

V primerjavi z letom 2019 se je statistično značilno povečal segment gospodinjstev, ki razmišljajo o finančnih spodbudah Eko sklada, a jih na koncu ne uporabijo (2022: 13 %, 2019: 8 %). Po drugi strani pa se je statistično značilno zmanjšal segment tistih, ki so naklonjena okoljskim naložbam in bi se za finančne spodbude odločila pod določenimi pogoji (2022: 20 %, 2019: 26 %). Segment gospodinjstev, ki so že prejela finančno spodbudo Eko sklada (2022: 27 %, 2019: 23 %), in segment tistih, ki jih storitve Eko sklada ne zanimajo (2022: 40 %, 2019: 43 %), se nista značilno spremenila.

Indeks naklonjenosti gospodinjstev finančnim spodbudam, ki jih omogoča Eko sklad

Vrednost indeksa naklonjenosti gospodinjstev finančnim spodbudam, ki jih ponuja Eko sklad, je relativno visoka in se je med dvema meritvama zvišala (2022: 52, 2019: 48 na lestvici od 0 do 100).

Razlog za zvišanje vrednosti kazalca je v statistično značilnemu povečanju segmenta gospodinjstev, ki so dejansko že uporabila finančne spodbude (2022: 27 %, 2019: 23 %), in segmenta gospodinjstev, ki aktivno razmišljajo o finančnih spodbudah, ampak jih ne izkoriščajo (2022: 13 %, 2019: 8 %).

Skupni delež gospodinjstev, ki so naklonjena finančnim spodbudam Eko sklada, se ni značilno spremenil, ker se je tretji segment naklonjenih gospodinjstev, ki so pripravljena razmisliti o okoljskih naložbah in bi se zanje odločila pod določenimi pogoji, statistično značilno zmanjšal (2022: 20 %, 2019: 26 %).

To pomeni, da pomemben delež gospodinjstev ostaja nezainteresiran za okoljske naložbe ali storitve Eko sklada ter da se razmerje med skupnim deležem naklonjenih (2022: 60 %, 2019: 57 %) in nenaklonjenih gospodinjstev (2022: 40 %, 2019: 43 %) ni bistveno spremenilo.

Analiza indeksa po združenih statističnih regijah – podatki so zaradi majhnih vzorcev za določene regije združeni – kaže, da je naklonjenost finančnim spodbudam za učinkovito rabo in obnovljive vire energije, ki jih podeljuje Eko sklad, med regijami različna. Vrednost indeksa naklonjenosti presega 50 v gorenjski statistični regiji in na območju združenih statističnih regij podravska in pomurska. V preostalih štirih združenih statističnih regijah je ta vrednost enaka ali nekaj nižja od 50.

Indeks naklonjenosti gospodinjstev finančnim spodbudam Eko sklada / Raziskava REUSIndeks naklonjenosti gospodinjstev finančnim spodbudam Eko sklada (po združenih statističnih regijah) / Raziskava REUS 2022

Poznavanje Eko sklada

Podatki raziskave REUS kažejo, da je poznavanje Eko sklada sicer dobro, vendar se zmanjšuje. Leta 2017 je za Eko sklad slišala večina gospodinjstev (88 %), do leta 2022 pa je ta delež upadel na tri četrtine (75 %).

Čeprav se je poznavanje Eko sklada zmanjšalo, opažamo pozitiven trend uporabe njegovih storitev med gospodinjstvi, ki so za Eko sklad že slišala. Delež gospodinjstev, ki poznajo Eko sklad in so uporabila njegove storitve, se je statistično značilno povečal za 14 odstotnih točk (2022: 44 %, 2019: 38 %, 2017: 30 %).

Med gospodinjstvi, ki so storitve Eko sklada uporabila vsaj enkrat, so slabe tri četrtine iskale subvencije (73 %), dobra desetina kombinacijo subvencij in ugodnega kredita (13 %), dobra dvajsetina ugodni kredit (7 %) in prav toliko brezplačno energetsko svetovanje v mreži svetovalnic ENSVET (6 %).

Gospodinjstva, ki še niso uporabila finančnih spodbud Eko sklada, kot glavne razloge za neuporabo navajajo nepoznavanje možnosti in neodločitev za okoljsko naložbo, ki bi jo lahko financiral Eko sklad. Kot primere, pod katerimi pogoji bi se lažje odločila za finančne spodbude, so gospodinjstva navedla višje subvencije, poenostavitev postopka ter brezplačno pomoč na domu pri pripravi vloge in dokumentacije.

Raziskava REUS kaže, da je 27 odstotkov anketiranih gospodinjstev že uporabilo finančne spodbude Eko sklada / REUS 2022Uporaba finančnih spodbud Eko sklada / Raziskava REUS 2022

Ugotovitev

Na podlagi raziskave REUS je očitno, da je treba kljub dobremu poznavanju Eko sklada izboljšati njegovo prepoznavnost in intenzivneje ozaveščati o okoljskih naložbah, saj bolje informirana gospodinjstva pogosteje izkoristijo njegove finančne spodbude. Poleg tega je uporaba storitev Eko sklada odvisna od višine subvencije, enostavnosti postopkov in ugodnih kreditov.

Članek je omogočil MOPE ARSO v sklopu priprave posodobljenih okoljskih kazalcev vedenja in ravnanja z energijo s podatki iz raziskave REUS 2022.

Kombiniran kazalec okolja o vedenju in ravnanju z energijo: [RE15] Odnos gospodinjstev do finančnih spodbud za učinkovito rabo in obnovljive vire energije lahko najdete na spletni strani ARSO, več podatkov iz / o Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS pa na spletni strani www.reus.si

Kazalci okolja so na dogovorjen način izbrani in predstavljeni podatki. Namenjeni so ozaveščanju javnosti in podpori odločanju. S kazalci, s katerimi spremljamo ozaveščenost javnosti o rabi energije, energetski učinkovitosti in podnebnih spremembah želimo vplivati na pomen znanja o podnebnih spremembah in  na večjo pripravljenost podpori podnebju in okolju prijaznim politikam.

Glavni sofinancer raziskave

Partnerji raziskave